
Przerwany urlop wypoczynkowy
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko w przypadku, kiedy spełnione są dwa warunki:
-
- obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna;
- w momencie rozpoczęcia urlopu nie dało się przewidzieć okoliczności wymagających obecności pracownika w zakładzie pracy.
Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego powinno być uzasadnione. Pracodawca powinien w sposób obiektywny ocenić czy w zaistniałej sytuacji obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna. Przepisy nie wymagają od pracodawcy poinformowania pracownika o przyczynie odwołania go z urlopu. Jednak wskazując przyczynę pracodawca może uniknąć ewentualnych późniejszych sporów. Powiadamiając pracownika o konieczności powrotu pracodawca określa termin, w którym pracownik jest obowiązany stawić się do pracy. Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu, powinien zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby pracownik był w stanie zastosować się do polecenia i stawić się w zakładzie pracy w określonym terminie. Termin powinien być wyznaczony po uwzględnieniu miejsca przebywania pracownika, a także dostępnych połączeń komunikacyjnych. Nie można wymagać stawienia się w firmie np. w ciągu kilku godzin.
Skomentuj