Przerwany urlop wypoczynkowy

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko w przypadku, kiedy spełnione są dwa warunki:

  • obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna;
  • w momencie rozpoczęcia urlopu nie dało się przewidzieć okoliczności wymagających obecności pracownika w zakładzie pracy.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego powinno być uzasadnione. Pracodawca powinien w sposób obiektywny ocenić czy w zaistniałej sytuacji obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna. Przepisy nie wymagają od pracodawcy poinformowania pracownika o przyczynie odwołania go z urlopu. Jednak wskazując przyczynę pracodawca może uniknąć ewentualnych późniejszych sporów. Powiadamiając pracownika o konieczności powrotu pracodawca określa termin, w którym pracownik jest obowiązany stawić się do pracy. Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu, powinien zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby pracownik był w stanie zastosować się do polecenia i stawić się w zakładzie pracy w określonym terminie. Termin powinien być wyznaczony po uwzględnieniu miejsca przebywania pracownika, a także dostępnych połączeń komunikacyjnych. Nie można wymagać stawienia się w firmie np. w ciągu kilku godzin.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

  • bez pośpiechu,
  • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
  • bez błędów w interpretacji przepisów,
  • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj