Badanie trzeźwości pracowników świadczących pracę zdalną

Po zmianie przepisów kodeksowych niektórzy pracodawcy mogą rozważać wprowadzenie zakładowej procedury badania trzeźwości pracowników. Czy jedną z grup pracowniczych objętych kontrolą mogliby być pracownicy świadczący pracę zdalnie? Czy taka kontrola mogła by się odbywać w ramach kontroli pracy zdalnej na zasadach art. 6728 KP? Jak wówczas miałaby taka kontrola przebiegać i czy w ogóle objęcie nią tego typu pracowników byłoby możliwe?

Na początku należy podkreślić, że zakładowa kontrola trzeźwości (kontrola na obecność alkoholu w organizmie pracownika) oraz kontrola pracy zdalnej to dwie odrębne formy kontroli, służące dwóm różnym celom.

Zgodnie z art. 221c § 1 KP wprowadzenie zakładowej procedury kontroli trzeźwości (kontroli na obecność alkoholu w organizmie) pracowników jest dopuszczalne w przypadku, gdy to jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Określenie zasad zakładowej kontroli trzeźwości powinno nastąpić w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest zobowiązany do wydania regulaminu pracy – w obwieszczeniu.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj