Rekompensata pracy świadczonej w wolną sobotę

Niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca zobowiązuje nas do przyjścia do pracy w sobotę, która w grafiku została wyznaczona jako dzień wolny od pracy. W zamian za tak wykonaną pracę oddaje nam inny dzień wolny i nie chce się zgodzić na zapłatę za przepracowane godziny twierdząc, że oddanie dnia wolnego to jedyna forma rekompensaty, jaką w tej sytuacji może zastosować. Czy pracodawca postępuje zgodnie z przepisami?

W myśl art. 129 KP czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Wynikająca z przywołanego przepisu zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy zakłada, że w przeciętnym tygodniu przyjętego okresu rozliczeniowego wystąpi maksymalnie 5 dni roboczych oraz co najmniej 2 dni wolne od pracy. Pierwszym z nich będzie niedziela (zob. art. 1519 § 1 KP), natomiast wyznaczenie drugiego dnia wolnego od pracy należy do pracodawcy. Na etapie tworzenia harmonogramu czasu pracy (tzw. grafiku) pracodawca może przypisać rolę drugiego dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy dowolnemu dniowi od poniedziałku do soboty. Nie musi to być stały dzień. Wręcz przeciwnie. W kolejnych tygodniach rolę tę może pełnić za każdym razem inny dzień.  

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj