Odwołanie stanu epidemii a zawieszenie niektórych obowiązków z zakresu prawa pracy i BHP

Ustawa z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095), zwana powszechnie „koronaustawą”, wprowadziła szereg szczególnych rozwiązań w zakresie prawa pracy na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń SARS-CoV-2 wywołującego chorobę określaną jako COVID-19.
Odwołanie w dniu 16.05.2022 r. stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wywołało szereg wątpliwości co do konieczności bądź możliwości dalszego stosowania niektórych z tych rozwiązań. Wszystko to za sprawą dość niefortunnego sprecyzowania treści części przepisów zawartych w koronaustawie.

Praca zdalna

Żadnych wątpliwości nie budzi możliwość dalszego stosowania pracy zdalnej na zasadach art. 3 koronaustawy w związku z odwołaniem stanu epidemii.

Przepis ten stanowi, że ta forma organizacji pracy może być stosowana „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu”.

Innymi słowy, dopóki nie odwołano obydwu wspomnianych stanów (epidemii oraz zagrożenia epidemicznego) i nie upłynął okres 3 miesięcy od tego momentu – pracodawca może zlecić pracownikowi pracę w formie zdalnej.

Odwołanie stanu epidemii i „zastąpienie go” stanem zagrożenia epidemicznego w żaden sposób nie wpłynęło na omawiane uprawnienie przysługujące pracodawcom.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj