Konfederacja Lewiatan: przemysł wraca do kondycji sprzed pandemii

Przemysł wraca do normalnego, przedpandemicznego trybu działania – ocenia analityk Konfederacji Lewiatan w komentarzu do danych GUS. Dodaje jednak, że perspektywa dla tego sektora na najbliższą przyszłość jest negatywna.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w lipcu 2022 r. wzrosła o 7,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,5 proc. Zdaniem Mariusza Zielonki, analityka Konfederacji Lewiatan, przemysł wraca do „normalnego, przedpandemicznego trybu działania”. „Niestety, z negatywną perspektywą na najbliższą przyszłość” – zastrzegł.

Ekspert zauważył, że chociaż produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 7,6 proc. rdr, to jest to „gorszy wynik niż spodziewał się rynek (7,8 proc.)”. „W ujęciu miesięcznym, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, odnotowujemy też niewielki wzrost – 0,5 proc., po kilku miesiącach spadków” – wskazał Zielonka. „Może to świadczyć, że nasz przemysł mimo początkowych tendencji do poważnego załamania wytworzył sobie poduszkę bezpieczeństwa” – wyjaśnił.

Analityk podkreślił, że przetwórstwo jest nadal napędzane aktywnością górnictwa, które zostało „postawione na równe nogi w związku z poważnymi brakami surowca”. Przypomniał, że „roczne wzrosty w tej gałęzi gospodarki przekraczają 20 proc.”.

„W szczegółowych danych widoczny jest wpływ wojny na nasz przemysł oraz wprowadzanych sankcji. W ciągu roku spada produkcja metali oraz wyrobów drewnianych, czyli głównych produktów, które są importowane z Rosji lub przez Ukrainę i Białoruś” – dodał Zielonka.

Skomentuj