Kopalnia Piast-Ziemowit wdrożyła aplikację ułatwiającą pracę dozoru

Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Piast-Ziemowit, jako pierwsza w tej firmie, wdrożyła aplikację ułatwiającą pracę dozoru górniczego. Rozwiązanie, które zastąpiło papierową dokumentację, pozwala zaoszczędzić 5 godz. pracy tygodniowo – wyliczyli specjaliści.

Aplikacja została stworzona na potrzeby sztygarów – kierowników średniego szczebla zajmujących się dozorem technicznym, a częściowo także administracyjnym pracy górników. Dotychczas w większości kopalń pracują oni w oparciu o papierowe dokumenty – m.in. książkę raportową oraz tzw. alfabetkę i szychtownicę, gdzie odnotowuje się m.in. dniówki poszczególnych górników i powierzane im zadania.

W działającej w Bieruniu i Lędzinach kopalni Piast-Ziemowit papierową dokumentację zastąpiono aplikacją pod nazwą Elektroniczny Notes Sztygara. Wdrożono ją po pięciu miesiącach roboczych testów na wybranych oddziałach.

„Nowe rozwiązanie automatyzuje procesy organizacyjne i ułatwia wykonywanie zadań. Przyspiesza też obieg dokumentów oraz pozwala na sprawniejsze delegowanie obowiązków czy monitorowanie realizacji i efektów pracy” – ocenił w czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Jak przekazał, szacunkowo nowe rozwiązanie ma pozwalać na zaoszczędzenie ok. 5 godz. pracy tygodniowo.

Informatycy z PGG wskazują, że aplikację przygotowano specjalnie na potrzeby kopalni, ponieważ na rynku nie ma gotowego oprogramowania tego typu. W kopalni Piast-Ziemowit działa ono w 54 oddziałach na poziomie produkcyjnym. Na potrzeby aplikacji kupiono 19 dołowych komputerów przemysłowych, dwa koncentratory danych dla wersji stacjonarnej, sześć tabletów oraz punkt dostępowy z dwiema antenami WiFi dla wersji mobilnej.

Pracownicy dozoru ruchu mają dostęp do Elektronicznego Notesu Sztygara po zalogowaniu. Dostęp do aplikacji jest też możliwy na komputerach biurowych na powierzchni w kopalnianej sieci LAN. Tablety można zabrać ze sobą na dół kopalni i wprowadzić dane również w trybie off-line. Na jednej zmianie z aplikacją łączy się nawet kilkaset osób z kierownictwa i dozoru kopalni.

Skomentuj