25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem po raz pierwszy był obchodzony w 1995 roku, a ustanowiła go Liga Niedosłyszących. Polskie obchody zainicjowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.  Celem obchodów tego dnia jest nagłośnienie problemu hałasu w codziennym życiu ludzi, a także zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnego wpływu hałasu na zdrowie.

Definicja i źródła hałasu

Hałas można scharakteryzować jako dokuczliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 decybeli lub wyższej, utrudniający sen, pracę, wypoczynek, czy koncentrację. Może mieć on wpływ na uszkodzenia słuchu, oddychanie, zaburzenia sercowe, bezsenność i bóle głowy.

Według rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz. U. poz. 1318) jako hałas rozumie się każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub zwiększać ryzyko wypadku przy pracy.

Hałas w środowisku przyczynia się do około 16 600 przypadków przedwczesnej śmierci rocznie w Europie. Według szacowań określa się, że blisko 32 miliony dorosłych osób jest narażonych na nadmierny hałas, z czego 13 milionów cierpi na zaburzenia snu.

Głównym źródłem hałasu w środowisku są: działalność przemysłowa, ruch transportowy i aktywność związana z rekreacją. Ogranicza się go poprzez stosowanie metod i sposobów technicznych, tj. wyciszenie źródeł hałasu, rozwiązania architektoniczne (dźwiękoszczelne okna, rozpraszające dźwięk elewacje) zabezpieczenia akustyczno-urbanistyczne (m.in. pasy zieleni, wykopy i ekrany akustyczne, wały ziemne). Istotnym czynnikiem wpływającym na zwalczanie hałasu są przepisy prawne, dające możliwość kształtowania klimatu akustycznego przyczyniając się do ograniczenia zagrożenia hałasem na danym terenie.

Ochrona przed hałasem

Ochrona przed hałasem polega na zagwarantowaniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, m.in. poprzez zmniejszanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub utrzymywanie go co najmniej na tym poziomie.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

 

Skomentuj