Od 20 kwietnia przywrócony wstęp do parków i lasów

Od poniedziałku zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, przywrócona zostanie też możliwości rekreacyjnego przemieszczania się oraz wstęp do lasów i parków.

Kolejne zmiany w ograniczeniach wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa nastąpią po rekomendacji ministra zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali w czwartek, że pierwszy etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią rozpocznie się w poniedziałek 20 kwietnia. Przewiduje on nowe zasady w handlu i usługach – w sklepach o powierzchni do 100 mkw będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę.

W sklepach powyżej 100 mkw – 1 osoba na 15 mkw powierzchni. W miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 15 mkw powierzchni.

Możliwe będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych pod warunkiem dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Otwarte będzie wstęp do lasów, parków, ale z wyłączeniem placów zabaw. Osoby powyżej 13 roku życia będą wyłączone z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego.

Według informacji przekazanych przez kancelarię premiera, ministerstwo zdrowia będzie przeprowadzał cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od analizy przyrostu zachorowań; wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych); realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

„Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany” – czytamy w komunikacie.

Według KPRM II etap znoszenia ograniczeń przewiduje: otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także otwarcie niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

III etap odnosi się do gastronomii – stacjonarnie z ograniczeniami. Wówczas mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

Możliwe będą wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

IV etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Więcej informacji na temat etapów znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 znajduje się na stronie internetowej: www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy .

blank

Skomentuj