Niepełnosprawność a praca w systemie przerywanego czasu pracy
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.), czas pracy pracownika posiadającego orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ustawy), natomiast czas pracy pracownika posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy).
Ponadto, osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3 ustawy).
Mając na względzie tego typu ograniczenia w zakresie czasu pracy powstaje wątpliwość, czy pracownicy niepełnosprawni mogą zostać objęci systemem przerywanego czasu pracy?
Wspomniany system czasu pracy został uregulowany w art. 139 KP. Jak wynika z treści tego przepisu, może on zostać wprowadzony, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. System ten zakłada podzielenie przewidzianego do przepracowania w danej dobie pracowniczej wymiaru czasu pracy na dwie części, pomiędzy którymi występuje nie więcej niż jedna przerwa w pracy, trwająca do 5 godzin, po której zakończeniu pracownik powraca do pracy w celu dopracowania pozostałej części wymiaru czasu pracy.
Skomentuj