Niepełnosprawność a praca w systemie przerywanego czasu pracy

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.), czas pracy pracownika posiadającego orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ustawy), natomiast czas pracy pracownika posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy).
Ponadto, osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3 ustawy).
Mając na względzie tego typu ograniczenia w zakresie czasu pracy powstaje wątpliwość, czy pracownicy niepełnosprawni mogą zostać objęci systemem przerywanego czasu pracy?

Wspomniany system czasu pracy został uregulowany w art. 139 KP. Jak wynika z treści tego przepisu, może on zostać wprowadzony, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. System ten zakłada podzielenie przewidzianego do przepracowania w danej dobie pracowniczej wymiaru czasu pracy na dwie części, pomiędzy którymi występuje nie więcej niż jedna przerwa w pracy, trwająca do 5 godzin, po której zakończeniu pracownik powraca do pracy w celu dopracowania pozostałej części wymiaru czasu pracy.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj