Zatajenie niepełnosprawności przez pracownika

Czy pracodawca może wyciągnąć negatywne konsekwencje wobec pracownika, który zataił fakt swojej niepełnosprawności?

Pytanie od czytelnika: 

Niedawno jeden z pracowników naszej firmy, zatrudniony u nas ponad 8 lat oświadczył, że od 2 lat posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Rozumiem, że w tej sytuacji zobowiązani jesteśmy przyznać mu przysługujące z tytułu niepełnosprawności uprawnienia z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na przyszłość. Ale czy również powinniśmy uznać, że uprawnienia te przysługują mu za okres, kiedy nie wiedzieliśmy o jego niepełnosprawności? Wiązałoby się to z przyznaniem dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni za każdy rok niepełnosprawności po upływie roku od wydania orzeczenia. A co z jego ósmą godziną pracy przez ostatnie dwa lata. Czy uznajemy, że to była praca w godzinach nadliczbowych i wypłacamy mu rekompensatę pieniężną w postaci dodatku?

Czy moglibyśmy wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje wobec tego pracownika za to, że nie informując nas o swojej niepełnosprawności doprowadził do takiej kumulacji swoich uprawnień, która jest sporym obciążeniem finansowym dla stosunkowo niewielkiej firmy jaką jesteśmy (zatrudniamy 14 pracowników)?

Regulacja zawarta w ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 44), przyznaje pracownikom niepełnosprawnym parę szczególnych uprawnień. W szczególności są to: obniżona norma czasu pracy (art. 15 ust. 2 ustawy), zakaz pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3 ustawy), dodatkowa 15-miniutowa przerwa w pracy (art. 17 ustawy), czy dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy (art. 19 ustawy).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj