Szkoła Główna Służby Pożarniczej otworzy studia na kierunku ratownictwo medyczne
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie otworzy studia na kierunku ratownictwo medyczne. Zajęcia będą prowadzone we współpracy z Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA. Kierunek ma ruszyć od nowego roku akademickiego.
Otwarcie nowego kierunku studiów zapowiedziano na środowym briefingu prasowym w SGSP. „Decyzją ministra edukacji i nauki Szkoła Główna Służby Pożarniczej uzyskała uprawnienie do prowadzenia kierunku ratownictwo medyczne” – przekazał wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki.
Bernacki zauważył, że SGSP rozpocznie tym samym kształcenie osób na kierunku cywilnym, który będzie zarazem służył samej Państwowej Straży Pożarnej.
Wiceminister wręczył decyzję MEiN komendantowi głównemu PSP gen. brygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi. Komendant zaznaczył, że ta decyzja to zwieńczenie wieloletnich prób i chęci utworzenia tego ważnego kierunku.
„Plany mamy ogromne. Chcemy doprowadzić do sytuacji, że w naszej formacji jedna trzecia strażaków będzie miała poziom ratownictwa medycznego po szkole. Chcemy też szkolić Ochotnicze Straże Pożarne i nie tylko. Chcemy, żebyśmy mogli ratować na każdym poziomie. Przykład idealny jest dzisiaj w Turcji. Tam wśród naszych ratowników poszukiwawczych są ratownicy medyczni” – powiedział, nawiązując do akcji grupy HUSAR Poland prowadzonej w tureckim mieście Besni po trzęsieniu ziemi.
Ratownictwo medyczne, jak dodał generał, to bardzo ważny element funkcjonowania Straży Pożarnej. Wyraził nadzieję, że kolejny krok to uchwalenie ustawy o ochronie ludności, a następny – zakup ambulansów do jednostek PSP i OSP.
Rektor SGSP st. bryg. Mariusz Feltynowski zwrócił uwagę, że próby utworzenia nowego kierunku trwają od 2015-16 roku. „Gdy przyszedł COVID-19 i okazało się, że mamy prawie 3 tysiące ratowników medycznych w standardzie licencjackim, ponad 1100 ratowników zostało delegowanych do wsparcia tymczasowych szpitali” – przypomniał.
Jak stwierdził, markę buduje się latami. „Dziękuję za zaufanie, za wsparcie, za misję powierzenia ratownictwa medycznego Szkole Głównej Służby Pożarniczej, która od 51 lat jest uczelnią wyższą” – powiedział. „Naukowo jesteśmy mocni. Chcemy rozwijać się jako uczelnia, chcemy stawiać na kierunki praktyczne. Mamy nadzieje, że to nie koniec” – dodał rektor.
Sprzęt do prowadzenia zajęć na ratownictwie medycznym SGSP otrzymała od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kierunek będzie prowadzony we współpracy z PIM MSWiA.
Wicedyrektor instytutu dr Artur Zaczyński ocenił, że utworzenie nowego kierunku medycznego w szkole kształcącej osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludności to bardzo dobra rzecz dla polskiej nauki. Jak podkreślił, ratownictwo i ratownictwo medyczne to wspólny zbiór kompetencji, możliwości i współpracy.
Studia na nowym kierunku mają zostać uruchomione od października.
Skomentuj