Ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej w okresie nieobecności w pracy
Czy pracodawca ma prawo pomniejszyć wysokość należnego za miesiąc ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do liczby dni usprawiedliwionej nieobecności?
Jestem zatrudniony na stanowisku, na którym konieczne jest używanie odzieży roboczej z powodu występowania czynnika brudzącego. Pracodawca dopuszcza stosowanie na tym stanowisku własnej odzieży roboczej, wypłacając w zamian ekwiwalent pieniężny. Świadczenie to pokrywa koszt użytkowania oraz prania odzieży roboczej.
Problem polega na tym, że za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy ekwiwalent jest proporcjonalnie pomniejszany, a w przypadku nieobecności obejmującej pełny miesiąc – ekwiwalent nie jest w ogóle wypłacany.
Przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Czy w związku z tym takie działanie pracodawcy jest właściwe? Czy ekwiwalent za używanie własnej odzieży nie jest formą ryczałtu, który jest należny w ustalonej wysokości niezależnie od liczby przepracowanych dni w miesiącu?
W myśl art. 2377 KP, pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego, które spełnia wymagania określone w Polskich Normach, w dwóch przypadkach:
- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Skomentuj