Kask ochronny: jak wybrać taki, który zapewni pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa? Przydatne wskazówki!

Odpowiedni kask bhp to niezwykle istotny element ubioru w wielu zawodach fizycznych. To on zabezpiecza głowę pracownika przed spadającymi przedmiotami czy uderzeniem o wystające elementy. Chroni go więc przed uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet utratą życia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku, by dobrze spełniał swoje funkcje? Czy dobra ochrona głowy musi być droga? W poniższym artykule odpowiadamy na te i inne ważne pytania. Sprawdź!

Jakie cechy praktyczne powinien spełniać kask ochronny?

Zewnętrzna warstwa kasku jest zazwyczaj wykonana z polietylenu. Natomiast więźba (element, którym ochronne nakrycie głowy jest w środku wyścielone) z włókien syntetycznych lub pasków polietylenowych. Oba te materiały są bardzo wytrzymałe. Dzięki temu takie okrycie głowy odpowiednio ją zabezpiecza.

Zwróć także uwagę na to, by kask był dopasowany do zawodu, który wykonuje pracownik. Przykładowo: w przypadku pilarza ochronne nakrycie głowy powinno mieć specjalne otwory na nauszniki. Szeroki wybór różnorodnych kasków znajdziesz np. tutaj: https://www.bhp-gabi.pl/k82,ochrona-glowy-kaski-ochronne.html

Norma EN-397 — zwróć uwagę na to, by kask ją spełniał!

Przed zakupem sprawdź również w opisie kasku informację o tym, czy spełnia on normę EN-397. Takie ochronne nakrycia nie tylko zabezpieczają głowę przed uderzeniami mechanicznymi, ale są również odporne na przebicia i ognioodporne. Dzięki temu zapewniają pracownikom odpowiedni poziom ochrony przed różnymi niebezpieczeństwami.

Kaski ochronne: cechy, które wpływają na komfort ich noszenia

Oprócz tego, że praktyczne, warto by kaski były też wygodne (tak, aby noszenie ich nie było dla pracowników uciążliwe). Ważnym elementem tego ochronnego nakrycia głowy jest pasek, który umożliwia odpowiednie dopasowanie go do ciała. Dzięki niemu kask nie będzie ani zbyt ścisły (co często jest bardzo niekomfortowe), ani zbyt luźny (w takim przypadku nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia).

Niezwykle istotne jest również to, by kask miał otwory wentylacyjne. Zapewniają one dobry przepływ powietrza. Sprawiają również, że noszenie ochronnego okrycia głowy jest komfortowe nawet latem.

Kask bhp: na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Zatrudniasz elektryków, budowlańców czy pilarzy? Wybierz kaski, które są lekko zaokrąglone. Dzięki temu ochrona głowy nie będzie zaczepiała o przewody lub gałęzie, co zwiększy bezpieczeństwo korzystania z kasków i sprawi, że noszenie ich będzie bardziej komfortowe.

Kaski ochronne: ile kosztują?

Obawiasz się, że dobre kaski niosą za sobą wysokie koszta? Ich ceny zaczynają się już od około 17 złotych! Ochrona pracowników przed urazami jest więc niedroga — nie warto z nią zwlekać.

Pamiętaj, aby robić regularny przegląd techniczny kasków i wymieniać na nowe te, które mają wgniecenia czy inne uszkodzenia (nie spełniają wtedy swojej funkcji). Po lekturze powyższego artykułu wiesz już, jak znaleźć odpowiednie ochronne nakrycia głowy. Przejrzyj oferty sklepów i zapewnij swoim pracownikom bezpieczeństwo!

Skomentuj