Bądź rozważny zimą

Bądź rozważny zimą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych.

Tylko wczoraj (16 stycznia br.) dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Zimą szczególną uwagę powinniśmy też zwracać na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

W związku z pogodą policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.

Ponad 2 tys. interwencji strażaków w związku z tlenkiem węgla

Od 1 października 2017 r. do 16 stycznia 2018 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Niestety 32 osób nie udało się uratować. Tylko wczoraj (16 stycznia br.) dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem.

Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Przypominamy, że trwa obecnie już druga edycja kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. W ramach kampanii słuchacze stacji radiowych mogą wygrać czujniki czadu i dymu. Konkursy przeprowadzane są też na facebookowym profilu MSWiA.

Uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne

Od kilku dni trwają ferie zimowe. Jest to czas, kiedy często dochodzi do wypadków na zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież, które dla zabawy wchodzą na lód. Do jednego z takich wypadków doszło wczoraj (16 stycznia br.) w Skarbimierzu w województwie opolskim. Nastolatek zmarł po tym, jak załamał się pod nim lód na nieczynnym basenie.

Skomentuj