Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26 lipca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 26 lipca – wynika z rozporządzeń Rady Ministrów opublikowanych w piątek w Dzienniku Ustaw. Zasiłek przysługuje m.in. wówczas, gdy żłobek lub przedszkole, do którego uczęszcza dziecko, jest zamknięty z powodu COVID-19.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem zasiłek miał obowiązywać do 12 lipca. Nowe przepisy wydłużają jednak to prawo o kolejne 14 dni, czyli do 26 lipca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki z powodu COVID-19 została zamknięta placówka, do której uczęszcza dziecko. Obecnie chodzi m.in. o żłobki, kluby dziecięce i przedszkola. Zasiłek przysługuje również wówczas, gdy niania lub opiekun dzienny nie może sprawować opieki z powodu COVID-19.

MRPiPS podaje, że – podobnie jak do tej pory – zasiłek będzie przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia placówki opieki z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji podjęcia przez rodzica decyzji o nieposłaniu dziecka do żłobka lub przedszkola.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek mogą również otrzymać rodzice dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 13 lipca br.

Skomentuj