„Dekalog bezpiecznego turysty”

Zmniejszenie obostrzeń umożliwia podróże po kraju oraz korzystanie z usług hoteli. „Dekalog bezpiecznego turysty” to szereg zaleceń, których stosowanie ograniczy ryzyko zakażenia – podała Polska Organizacja Turystyczna.

„Obserwujemy wzmożone zainteresowanie turystyką krajową, co jest dobrym prognostykiem dla branży” – powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

„Zdajemy sobie sprawę, że nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych, dlatego stworzyliśmy „Dekalog bezpiecznego turysty”, który został pozytywnie zaopiniowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera on podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać na obecnym etapie rozwoju pandemii” – dodał.

W komunikacie podano, że „Dekalog” powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie turystów.

„W jednym miejscu zebrane zostały najważniejsze zalecenia, aktualne na dzień publikacji. Będzie on podlegał zmianom wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną” – napisano. „Składa się on ze wskazówek, jak należy postępować w obecnych okolicznościach” – dodano.

„Dekalog bezpiecznego turysty” to rekomendacje POT dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych, wydane po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

W pierwszym rzędzie zaleca się podróżnym odwołanie lub przełożenie wyjazdu, jeśli mamy objawy zarażenia koronawirusem. W miarę możliwości POT zachęca do podróżowania z ludźmi, z którymi i tak spędzamy czas na co dzień. Jeśli objawy zarażenia wystąpią już podczas wyjazdu, podróżujący są zachęcani do poinformowania zarówno odpowiednich służ, jak i obsługi obiektu, w którym aktualnie przebywają.

POT w „Dekalogu” zaleca się turystom stosowanie się do szczegółowych zasad, obowiązujących czy to w środkach transportu zbiorowego, czy w obiektach turystycznych, czy noclegowych. Polecane jest również sprawdzenie dostępnej oferty hoteli, np. w kwestii możliwości dostarczania posiłków do pokoju, zwłaszcza w kontekście ograniczenia działalności obiektów gastronomicznych. Istotne jest również sprawdzenie dostępności atrakcji turystycznych, z których część może być nadal zamknięta, bądź działać w ograniczonym zakresie.

Wedle POT podróż nie zwalnia ze stosowania zasady dystansowania społecznego. „Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez” – czytamy w komunikacie.

Ostatnia, dziesiąta zasada „Dekalogu” namawia do stosowania się do aktualnych ogólnych zasad i ograniczeń. „Zachowaj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach jest strona www.gov.pl/web/koronawirus” – napisano.

POT poinformowała, że „Dekalog” jest częścią większej kampanii „Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie”. 

blank

Skomentuj