
Praca na nocnej zmianie w dniu wprowadzenia i odwołania czasu letniego
Dwukrotnie w każdym roku kalendarzowym pracodawcy organizujący pracę pracownikom nocnej zmiany zderzają się z konsekwencjami wynikającymi z faktu wprowadzenia i odwołania czasu letniego. W dniach, w których zdarzenie to następuje powstaje pytanie, jaki ma ono wpływ na wymiar czasu pracy pracownika świadczącego pracę na nocnej zmianie.
Regulacja odnosząca się do procedury zmiany czasu została zawarta w ustawie z dnia 10.12.2003 r. o czasie urzędowym na obszarze RP (Dz.U. z 2004 r. poz. 144). Jak wynika z zawartej tam regulacji czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest czas środkowoeuropejski albo czas letni środkowoeuropejski w okresie od jego wprowadzenia do odwołania. Czas środkowoeuropejski jest czasem zwiększonym o jedną godzinę w stosunku do uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL). Czas letni środkowoeuropejski jest czasem zwiększonym o dwie godziny w stosunku do uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL).
W oparciu o wspomnianą ustawę, Prezes Rady Ministrów został upoważniony do wprowadzania i odwoływania czasu letniego środkowoeuropejskiego, w drodze rozporządzenia, przez ustalenie na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego dokładnych dat, od których następuje wprowadzenie lub odwołanie czasu letniego, z uwzględnieniem istniejących w tym zakresie standardów międzynarodowych.
Skomentuj