Eksperci: należy weryfikować pracodawców już na etapie ubiegania się o wakacyjną pracę

Warto weryfikować pracodawców już na etapie aplikowania o wakacyjną pracę i uważać na ogłoszenia, w których oferowane są wysokie płace za minimalne zaangażowanie – wskazują eksperci rynku pracy. Radzą oni, jak nie dać się oszukać przy wybieraniu letnich ofert pracy.

Eksperci Personnel Service zwrócili uwagę, że letnie oferty będą się pojawiać w niemal każdej branży: rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach. „Chcę uczulić młodych, by byli uważni i wczytywali się w oferty oraz umowy potencjalnych pracodawców” – zaznaczył założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Podkreślił, że wstępna analiza danych Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) wykazała, że w 2022 r. Państwowa Inspekcja Pracy wydała ponad 210 tys. decyzji dotyczących BHP. „To o ponad 20 proc. więcej niż w 2021 r. Natomiast liczba decyzji nakazujących wypłatę świadczeń wzrosła o prawie 15 proc.” – wyliczył. Przestrzegł, że wielu młodych Polaków musi uważać szukając pracy wakacyjnej. „Nadal nieuczciwych czy zaniedbujących BHP pracodawców nie brakuje” – stwierdził.

Według ekspertów warto weryfikować pracodawców już na etapie aplikowania. „W każdej dostępnej wyszukiwarce, można wpisać nazwę firmy, by sprawdzić, czy organizacja istnieje i jakie ma opinie” – wskazali. Zwrócili uwagę, że są portale, w których obecni i byli pracownicy dzielą się informacjami o pracodawcy. „Szukając ogłoszeń publikowanych w mediach społecznościowych można dodatkowo zapytać, czy ktoś miał doświadczenia pracy w danym miejscu. „Należy szczególnie przyjrzeć się ogłoszeniom, które mają podane wysokie płace za minimalne zaangażowanie” – radzą.

Po selekcji ofert przychodzi etap aplikowania do wybranych miejsc. Według ekspertów warto wybrać się do siedziby firmy na spotkanie, „bo wtedy jesteśmy w stanie wiele rzeczy dodatkowo ocenić, czego nie można powiedzieć o formie telefonicznej czy online”. Dodają, że rozmowa kwalifikacyjna nie powinna być jednostronnym ostrzałem pytań. „Pracodawca ma prawo zweryfikować nasze doświadczenie i umiejętności, ale i my możemy przygotować wcześniej pytania i je zadać” – zaznaczają.

Zwracają też uwagę, że należy się dokładnie wczytać w umowę – czy pokrywa się z ustaleniami, które były poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej. „Taki dokument powinien zawierać kwotę wynagrodzenia, wymiar czasu pracy i opis stanowiska. Jest to kluczowe w razie dochodzenia swoich praw” – zauważają. Ich zdaniem najczęściej w przypadku pracy wakacyjnej można się spodziewać umowy zlecenia, a rzadziej – umowy na czas określony.

Podkreślają, że na stronach Głównego Inspektoratu Pracy można znaleźć wykaz wszystkich szkodliwych czynników – np. na budowie będzie to hałas lub pyły przemysłowe. Pracując w kawiarni czy restauracji, latem warto pilnować zaś poziomu temperatury. „Zgodnie z zasadami BHP mamy prawo do nieodpłatnych zimnych napoi, kiedy na zewnątrz jest powyżej 25 st. C; niezależnie od tego czy praca jest wykonywana na dworze czy w biurze” – przypominają eksperci. Radzą, by w razie wątpliwości co do przestrzegania zasad BHP przez pracodawcę, zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy.

Skomentuj