Firmy ponoszą coraz większe koszty zwolnień lekarskich

W 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zwolnień lekarskich z pracy na prawie 290 mln dni, i jest to o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. – pisze środowa „Rzeczpospolita”. Dla firm oznacza to coraz wyższe koszty – zauważa gazeta.

Analizując dane ZUS, dziennik wskazuje, że w ciągu minionych 12 miesięcy pracownik w Polsce przebywał średnio 12 dni na zwolnieniu lekarskim, a nieobecność w pracy z powodu choroby dotyczyła 60 proc. pracowników. Co ciekawe, najzdrowsi wydają się pracownicy najmłodsi, ale i najstarsi wiekiem. W grupie wiekowej 18-25 lat średnia długość na zwolnieniu wyniosła osiem, a w grupie 56-65 lat – dziewięć dni, podczas gdy w grupie 36-45 lat była najwyższa i wyniosła 14 dni.

Firmy ponoszą bardzo wysokie koszty związane z nieobecnością pracowników, zarówno bezpośrednie jak wypłata wynagrodzenia za pierwsze dni na zwolnieniu, jak i pośrednie, związane z czasowym obsadzaniem wakatów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak przypomina gazeta, wiele wskazuje na to, że nowy rząd, który najpewniej utworzą KO, Trzecia Droga i Lewica może ulżyć pracodawcom, np. wprowadzając zasadę, że chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS. Zapisane to zostało w umowie koalicyjnej – zaznacza dziennik.

Skomentuj