Ochrona pracowników przed kleszczami

Ochrona pracowników przed kleszczami

Okres między majem a listopadem jest szczególnie niebezpieczny jeśli chodzi o aktywność kleszczy. Niektórzy pracownicy mogą być narażeni na ukąszenia przez kleszcze oraz występuje u nich ryzyko zachorowania na choroby.

Kleszcze są stawonogami zaliczanymi do pajęczaków. Kleszcz pospolity, który przenosi choroby groźne dla zdrowia a nawet życia, to bardzo niewielki organizm – jego rozmiary w zależności od fazy życia wahają się od 1 do 5 mm.

Kleszcze większości z nas kojarzą się z lasami, ale spotkamy je niemal wszędzie: na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w zaroślach a nawet na trawnikach w miastach i we wsiach.

Zagrożenie ugryzieniem przez kleszcza dotyczy praktycznie terenu całego kraju. Aktywność kleszczy występuje między majem a listopadem, a najwięcej zachorowań notuje się w czasie żerowania nimf – od maja do sierpnia. Co ciekawe kleszcza można „złapać” nawet w lutym. Wystarczy ciepła zima z temperaturą 7-12 °C, by przerwać ich hibernację.

Najczęstszą chorobę przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Borelioza (krętkowica kleszczowa) to groźna choroba zakaźna atakująca wiele narządów. Jest dziś najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową. Przebiega wieloetapowo, a każda z jej faz daje inne objawy. Ze względu na miejsca bytowania kleszczy, na boreliozę najbardziej narażeni są leśnicy, rolnicy. Sporadycznie choroba występuje u pracowników budowlanych. Przypadki boreliozy zanotowano również u osób zatrudnionych w branży turystycznej lub sportowej.

Borelioza – opis i objawy

Borelioza przebiega w dwóch fazach – wczesnej, trwającej do kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata. Różnią się one objawami, których liczba powoduje często błędne diagnozowanie. U różnych osób choroba może przebiegać całkowicie odmiennie. Ważne, by zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące objawy – nawet te pozornie niezwiązane z ukąszeniem przez kleszcza. Krętki boreliozy atakują układ nerwowy (penetrują płyn mózgowo-rdzeniowy, mózg i opony mózgowo-rdzeniowe) krótko po zakażeniu, wpływając na zachowanie osoby zarażonej. Borelioza bywa więc mylona z chorobami psychicznymi, nerwicą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wadami serca, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Alzheimera. Tylko rozpoznany rumień wędrujący jest potwierdzeniem zakażenia i podstawą do rozpoczęcia leczenia. Jeśli nie wystąpił (został zignorowany lub pomylony z innym objawem), do zdiagnozowania boreliozy konieczne jest wykonanie testów diagnostycznych.

Objawy boreliozy wczesnej

Objawy boreliozy późnej

 • rumień wędrujący i inne zmiany skórne;
 • objawy grypopodobne kilka lub kilkanaście dni po ugryzieniu
 • przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze, poty z nieznanych przyczyn;
 • nawracające bóle głowy, mięśni i stawów;
 • dezorientacja, zagubienie, oszołomienie;
 • huśtawki nastrojów, depresja;
 • duszności, kaszel;
 • nagłe problemy ze słuchem;
 • powiększone węzły chłonne;
 • nawracające bóle brzucha;
 • wszelkiego rodzaju nagłe i nawracające objawy, które wcześniej nie występowały.

Skomentuj