PSP: W tym sezonie grzewczym już 5 osób śmiertelnie zatruło się czadem

Od początku tego roku strażacy wyjeżdżali do 97 189 pożarów, w których zginęło 438 osób, a 2137 odniosło obrażenia – poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Ponad 400 razy strażacy interweniowali natomiast w związku z tlenkiem węgla. Pięć zatrutych osób zmarło.

Dla porównania w tym samym okresie 2020 roku doszło do 119 399 tys. pożarów, w których zginęło 416 osób, a 2542 osoby zostały ranne.

Ponadto, strażacy od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października tego roku, uczestniczyli w 432 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. W zdarzeniach tych zginęło pięć osób, a 156 uległo podtruciu.

Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski przypomniał o konieczności wykonywania okresowych obowiązkowych przeglądów instalacji gazowej i elektrycznej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych.

„Przeglądu powinien dokonać wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej. Dla poprawy bezpieczeństwa polecamy zainstalować również domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym, o powstaniu zagrożenia. Użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem powinni zabezpieczyć się montując czujkę tlenku węgla” – powiedział Batorski.

Zaznaczył, że do ogrzewania pomieszczeń powinno stosować się certyfikowane urządzenia przeznaczone do tego celu. „Eksploatujmy je zgodnie z instrukcją producenta, a naprawy zlecajmy fachowcom. Bądźmy wyczuleni na sytuację sąsiadów i reagujmy na niebezpieczne praktyki stosowane przy ogrzewaniu budynków” – zaapelował strażak. Przypomniał, że tlenek węgla oszukuje zmysły i pojawia się dyskretnie, często bez obecności pożaru.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

Skomentuj