Wielki Piątek oraz w Wigilia wolne od pracy?

Klub PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada że dniami wolnymi będą: Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2019 r.

Autorzy w uzasadnieniu projektu przekonują, że „istotą” Wigilii, jest „przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka”. „Dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny” – podkreślili.

Jak wskazują, niektórzy pracodawcy wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy, „umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta”.

PSL-UED zwraca również uwagę, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech.

Jeśli chodzi o Wielki Piątek, to – jak podkreślają posłowie PSL-UED – jest to „jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan”. Jak wskazano, Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, „dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa”. „Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. – w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa” – zaznaczyli projektodawcy.

Posłowie PSL-UED podkreślają, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Projektodawcy przekonują, że proponowane przepisy nie wpłyną na budżety jednostek samorządu terytorialnego, jednak – jak zastrzeżono – „może skutkować (to) obniżeniem dochodów budżetu państwa”. „W opinii wnioskodawców, możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednak do końca w pełni oszacować koszty jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia” – napisano w uzasadnieniu projektu.

PSL-UED przypomniało ponadto, że zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, drugi dzień Wielkanocy, 1 maja – święto państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

Skomentuj