Akt oskarżenia ws. śmiertelnego wypadku na budowie

O niedopełnienie obowiązków z zakresu BHP i nieumyślne spowodowanie śmierci swojego pracownika oskarżyła właściciela jednej z firm budowlanych ostrowiecka prokuratura.

Do śmiertelnego wypadku doszło pod koniec marca ub.r. w Ostrowcu Św., gdzie kilku pracowników firmy budowlanej wykonywało prace przy konstrukcji dachu. Około godziny 16, kiedy mężczyźni kończyli już pracę, jeden z nich spadł z dachu z wysokości 6,5 metra na utwardzone podłoże. Obecni na miejscu pracownicy wezwali pogotowie ratunkowe, które udzieliło pokrzywdzonemu pomocy medycznej, lecz mimo tego nie udało się uratować jego życia.

Na miejsce wezwana została policja, przybył także prokurator, pod którego kierownictwem wykonano oględziny. W toku śledztwa przeprowadzono szereg czynności dowodowych, m.in. przesłuchano świadków, w tym osoby pracujące z pokrzywdzonym, zabezpieczono też dokumentację związaną z jego zatrudnieniem, przeprowadzono sekcję zwłok i uzyskano materiały z kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy.

„W oparciu o tak skompletowany materiał dowodowy ustalono, że pokrzywdzony pracował na budowie od zaledwie kilku dni, nie miał podpisanej umowy o pracę, nie przeszedł wymaganych szkoleń z BHP, został dopuszczony do pracy bez stosownych badań lekarskich, a przy prowadzonych pracach nie zapewniono prawidłowego nadzoru nad ich organizacją i wykonawstwem, jak również skutecznych środków ochrony przed upadkiem z wysokości, a dodatkowo niewłaściwie opracowano instrukcję bezpiecznego wykonywania robót” – przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, dodając, że osobą odpowiedzialną za zapewnienie BHP był właściciel firmy realizującej te prace.

Właścicielowi firmy przedstawiono zarzut narażenia pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku dopuszczenia się niedopełnienia ciążących na nim obowiązków z zakresu BHP i nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. „Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz S. nie ustosunkował się do kwestii przyznania się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia” – dodał Prokopowicz.

W czwartek prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oskarżonemu grozi pięć lat więzienia. 

Skomentuj