Badania sanitarno-epidemiologiczne
Która grupa pracownicza ma obowiązek wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy obecnie pracodawcy w dalszym ciągu wymagają posiadania książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudzień 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (J.t.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1886, z późn. zm.) obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają:
- podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną,
- nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zarażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym,
- uczniowie, studenci, doktoranci kształcący się w kierunku wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,
- osoby podejmujące lub wykonujące pracę, przy której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (J.t.: Dz. U. z 2017 r. poz. 149, z późn. zm.) osoby pracujące, które w ramach powierzonych obowiązków mają styczność z żywnością, również podlegają obowiązkowo badaniom do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Skomentuj