Badanie: 53 proc. pracowników chciałoby w tym roku zmienić obecną pracę na inną

W najbliższych 12 miesiącach 53 proc. badanych pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną, a 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności – wynika z raportu portalu pracuj.pl.

Portal zapytał ponad 700 pracujących Polaków – użytkowników serwisu o to, jak podsumowują minione miesiące i jakie postanowienia przygotowali sobie na ten rok. Z badania wynika, że w najbliższych 12 miesiącach 53 proc. z pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną. Jednak niewiele mniej, bo 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności.

Zwrócono jednak uwagę, że równowagę między pracą a życiem osobistym chce utrzymać lub zyskać więcej niż co trzeci badany. Zaznaczono, że w większości przypadków plany pracowników pozostają bardzo podobne jak w minionych latach. „Jednocześnie jednak widać, jak na nasze cele zawodowe wpływa spadająca wartość otrzymywanych pensji” – zauważył portal.

Z badania wynika, że ponad 1/3 (36 proc.) respondentów postanowiła, że w tym roku postara się u pracodawcy o podwyżkę.

Pracuj.pl wskazało, że 7 na 10 badanych stwierdziło, że w 2023 r. warto podejmować odważne kroki w karierze.

46 proc. badanych twierdzi, że w minionym roku rozwinęli się zawodowo. Odwrotną opinię posiada jednak 39 proc. z nich.

Według danych portalu, badani są podzieleni w ogólnej ocenie 2022 roku pod kątem życia zawodowego. Przeważają pozytywne oceny – wyraża je 44 proc. respondentów. 39 proc. badanych określa swoje doświadczenia zawodowe z tego czasu jako negatywne.

Zaznaczono też, że 67 proc. respondentów szykuje się w nadchodzących 12 miesiącach na trudne wyzwania w życiu zawodowym.

Jak zauważa PR & CSR Managerka w Grupie Pracuj Aleksandra Skwarska, początek 2023 roku na rynku pracy będzie niewątpliwie trudnym, ale także interesującym okresem. Świadomość tego widoczna jest w pozytywnym podejściu wielu respondentów do odwagi w życiu zawodowym. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zdają sobie sprawę, że przy podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych będą musieli kierować się szeregiem czynników: bezpieczeństwem zatrudnienia, proponowaną płacą, skalą rywalizacji o kandydatów, warunkami gospodarczymi.

„Jednak nauczeni perspektywą ostatnich lat wszyscy wiemy także, że każda trudność tworzy nowe możliwości, otwiera kolejne perspektywy na rynku pracy” – skomentowała.

Skomentuj