Badanie: blisko 7 na 10 respondentów chciałoby zamienić hobby w pracę

87 proc. Polaków deklaruje, że posiada hobby; najczęściej wskazywane są czytanie, podróże i sport – wynika z najnowszego badania. Jak dodano, 77 proc. posiadających hobby odrywa dzięki niemu myśli od pracy, a blisko 7 na 10 respondentów chciałoby zamienić hobby w pracę.

Jak pokazują badania Pracuj.pl, „dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych”. Serwis zapytał reprezentatywną grupę 2097 Polaków o posiadane pasje oraz ich znaczenie w życiu zawodowym.

„Posiadanie hobby deklaruje aż 87 proc. respondentów. Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było czytanie książek (wskazane przez 41 proc. badanych), podróże (33 proc.), uprawianie sportu (31 proc.), kuchnia i gotowanie (23 proc.) oraz uprawianie działki (18 proc.)” – przekazano w piątkowej informacji prasowej. Jak dodano, na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny zainteresowań, jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia.

Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę.

„Oczywiste jest, że dla większości badanych (77 proc.) hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu, odświeżeniem umysłu i oderwaniem myśli od życia zawodowego. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56 proc. uczestników badania” – wskazano.

Zdaniem 70 proc. respondentów posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej. Wyróżnić można się np. grą na instrumencie lub kolekcjonerstwem – które deklaruje średnio co dwudziesty badany – czy szyciem oraz wędkarstwem, wskazanymi przez co czternastą osobę.

Badanie pokazało, że 39 proc. osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a jedna czwarta w ciągu ostatniego pół roku (23 proc.). Z kolei 61 proc. nie odnosi profitów finansowych dzięki swoim zainteresowaniom.

68 proc. badanych chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Natomiast ponad połowa (52 proc.) przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób (53 proc.) twierdzi, że każdy, dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35 proc. z nich.

Skomentuj