Bank Światowy: 40 mln euro w rozwój firm technologicznych m.in. w Polsce

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) z Grupy Banku Światowego zainwestuje 40 mln euro w fundusz, który będzie wspierał rozwój firm technologicznych głównie w Polsce i Rumunii – poinformował w piątek Bank Światowy.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC), czyli instytucja wchodząca w skład Grupy Banku Światowego (BŚ), zainwestuje w nowy fundusz private equity Innova Capital – przekazał w piątkowej informacji BŚ.

„Dzięki tej inwestycji, średniej wielkości firmy działające w Europie Środkowej i Wschodniej otrzymają kapitał wspierający rozwój działalności i przyspieszający tempo cyfryzacji” – wskazano. Inwestycja ma wzmocnić odporność rynku private equity w regionie, który boryka się ze skutkami pandemii oraz „gdzie panują trudne warunki, jeśli chodzi o pozyskiwanie kapitału”.

Dodano, że IFC zainwestuje 40 mln euro w fundusz private equity Innova/7 z Grupy Innova Capital. „Fundusz będzie wspierał rozwój przedsiębiorstw technologicznych głównie w Polsce i Rumunii, oraz pomagał im rosnąć poprzez akwizycje i ekspansję” – wyjaśniono. Środki z IFC mają zapewnić „finansowanie tym przedsiębiorstwom, które mają problem z dostępem do kapitału, co jest poważną barierą w czasie globalnego spowolnienia gospodarczego i panujących wyzwań geopolitycznych”.

„Poprzez współpracę z Innova Capital chcemy wspierać średnie firmy w regionie w ich działaniach na rzecz podnoszenia kapitału, poprawy zarządzania oraz wykorzystania potencjału, jaki drzemie w innowacjach technologicznych” – powiedział dyrektor regionalny IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią Ary Naim, cytowany w piątkowej informacji.

Według Naima finansowanie „pomoże podtrzymać inwestycje i pobudzi ożywienie gospodarcze w czasie, kiedy Polska i Rumunia borykają się z konsekwencjami wojny w Ukrainie, jednocześnie przygotowując się do odgrywania ważnej roli w powojennej odbudowie kraju”.

Zgodnie z informacją, IFC wspiera rozwój funduszy private equity w Europie od ponad 20 lat – dotąd zainwestowała 470 mln dol. w 21 funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Skomentuj