Szef światowej organizacji związków zawodowych odwołany z funkcji z powodu afery Katargate

Włoch Luca Visentini został odwołany z funkcji sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) – informuje organizacja w oświadczeniu przekazanym mediom. Visentini został odwołany w sobotę przez radę generalną, albowiem „utracił on zaufanie” w związku z tym, iż jego nazwisko pojawia się w śledztwie prowadzonym przez belgijską prokuraturę w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim.

W grudniu ub. roku Włoch został aresztowany na dwa dni, jednak zwolniono go bez postawienia zarzutów. Pozostaje on jednak podejrzanym w sprawie i od tego czasu był zawieszony w pełnieniu obowiązków sekretarza generalnego ITUC.

„Wydarzenia z ostatnich miesięcy poważnie nadszarpnęły reputację ITUC” – twierdzi Akiko Gono, przewodniczący organizacji, która zrzesza 338 związków w 168 krajach na całym świecie, cytowany w komunikacie prasowym.

Jak przypomina dziennik „De Tijd” Visentini przyznał się, że otrzymał 50 tys. euro od organizacji byłego posła do Parlamentu Europejskiego Pier Antonio Panzeriego, który odegrał główną rolę w ujawnionym w grudniu 2022 r. skandalu, nazywanym Katargate.

Z upublicznionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom. Do aresztu trafili: była wiceprzewodnicząca PE, grecka europosłanka Eva Kaili oraz belgijski eurodeputowany Marc Tarabella.

Skomentuj