Coraz więcej pracowników skarży się na mobbing

Ponad 41 proc. osób doświadczyło w pracy mobbingu, to nieco więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszego badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl, opisanego w piątek w „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z badaniem, które – jak zaznacza gazeta – „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza, w tym roku szykan doświadczyło 41,5 proc. badanych, podczas gdy w ubiegłym roku było to 40 proc. W tym roku najczęstszymi wskazywanymi zachowaniami były: przydzielanie bezsensownych zadań – 12,1 proc.; obmawianie i rozsiewanie plotek (12 proc.), wydawanie sprzecznych poleceń (9,3 proc.), tworzenie komentarzy świadczących o zazdrości lub zawiści (8,5 proc.), używanie krzyku, przekleństw i wyzwisk (13 proc.).

„Jeśli warunki pracy, kultura organizacji i relacje z przeszłości pozostają na tym poziomie, to istnieje ryzyko utrwalenia niekorzystnych zachowań. Brak zmian w strukturze organizacyjnej może skutkować utrzymaniem się negatywnych wzorców, co wpływa na doświadczanie mobbingu przez pracowników” – mówi Michał Murgrabia, psycholog i prezes ePsycholodzy.pl, platformy do psychoterapii online. „W społeczeństwie utrzymują się pewne przyjęte wzorce zachowań, które sprzyjają mobbingowi. Wyniki podobne rok do roku mogą świadczyć o trudnościach w ich zmianie” – dodał.

Badanie przeprowadzono na próbie 1056 dorosłych Polaków.

Skomentuj