Czy konieczne są badania lekarskie pracownika podejmującego pracę po wypadku przy pracy?

Czy pracownik powracający do pracy po wypadku przy pracy musi poddać się badaniom lekarskim? Jeśli tak, to jakim?

Pracownik naszej firmy uległ wypadkowi przy pracy. Jego ręka została pochwycona przez maszynę, w wyniku czego powstała kilkucentymetrowa rana cięta nad nadgarstkiem. Założono mu kilka szwów, które mają zostać ściągnięte po 2 tygodniach od zabiegu. Pracownik dostał 2-tygodniowe zwolnienie lekarskie, po którego zakończeniu ma prawdopodobnie wrócić do pracy. Z jego relacji wynika, że raczej zwolnienie nie będzie trwało dłużej. Czy w takiej sytuacji, po jego stawieniu się w pracy, powinniśmy go skierować na badania lekarskie?

Z treści § 6 pkt 1 w związku z § 1 ust. 1 pkt 4g rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067 oraz z 2020 r. poz. 2131) wydaje się wynikać, że takie badanie jest wówczas konieczne, niezależnie od przyjętych terminów profilaktycznych badań okresowych. Jeżeli odpowiedź na tak postawione pytanie będzie pozytywna to proszę o wyjaśnienie, jaki rodzaj badania ma zostać wówczas zakreślony na skierowaniu: wstępne, okresowe, czy kontrolne?

Powrót do pracy pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy sam w sobie nie uzasadnia skierowania go na profilaktyczne badania lekarskie.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj