
Czy można wydać świadectwo pracy przed dniem ustania stosunku pracy?
Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi w dniu, w którym następuje, ustanie stosunku pracy, jeżeli pracodawca nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Czy istnieją wyjątki od tej reguły?
Pytanie od czytelnika:
Obecnie jestem na wypowiedzeniu, które złożyłem pracodawcy. W związku z tym, że rozpoczął się ostatni miesiąc 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia poprosiłem go o wystawienie świadectwa pracy jeszcze przed zakończeniem obowiązywania umowy o pracę. Dokument ten chciałbym mieć ze sobą w celu okazania podczas rozmów w sprawie pracy, na które jestem w najbliższych dniach umówiony.
Pracodawca odmówił, twierdząc, że przepisy zabraniają wydawania świadectwa pracy wcześniej niż w ostatnim dniu obowiązywania umowy o pracę.
Czy tak jest rzeczywiście? Czy nie istnieją jakiekolwiek wyjątkowe sytuacje, w których możliwe jest wcześniejsze uzyskanie świadectwa pracy?
Świadectwo pracy pozwala pracownikowi udokumentować przebieg dotychczasowego zatrudnienia oraz wynikający z niego fakt nabycia i wykorzystania określonych uprawnień, co ma szczególne znaczenie dla ustalenia jego sytuacji prawnej u następnych pracodawców lub względem odpowiedniego urzędu (np. urzędu pracy, ZUS).
Szczegółową treść świadectwa pracy oraz zasady jego wydawania określa art. 97 kodeksu pracy (dalej: KP) oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1862 ze zm.).
Skomentuj