Czy pracownikowi odnawiającemu uprawnienia energetyczne przysługuje 6-dniowy urlop szkoleniowy?

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni – dotyczy to pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego. Czy zatem pracownik odnawiający uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji lub sieci będzie miał do niego prawo?

Zatrudniamy pracowników, którzy są zobowiązani cyklicznie, co 5 lat odnawiać uprawnienia energetyczne, czyli uzyskać świadectwo kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji lub sieci.

Poza przypadkami, gdy przyjmujemy do pracy pracowników z ważnymi jeszcze uprawnieniami – to nasza firma wysyła na egzamin i ponosi jego koszt. Jeżeli jest to pierwszy kurs pracownika – zawieramy z nim umowę szkoleniową, w ramach której ma on prawo do 6-dniowego urlopu szkoleniowego na zasadach art. 1031 § 2 pkt 1 KP.

Czy w przypadku odnowienia uprawnień energetycznych pracownikowi również należy udzielić urlopu szkoleniowego? Czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z podnoszeniem kwalifikacji w rozumieniu przepisów kodeksowych?

Rzeczywiście, punktem wyjścia do udzielenia odpowiedzi na przedstawione zapytanie jest wyjaśnienie pojęcia „podnoszenie kwalifikacji” w rozumieniu przyjętym przez przepisy kodeksowe. W myśl art. 1031 § 1 KP, przez  podnoszenie  kwalifikacji  zawodowych  rozumie  się  zdobywanie  lub  uzupełnianie  wiedzy i  umiejętności  przez pracownika, z  inicjatywy pracodawcy  albo  za jego  zgodą.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj