Czy świadectwem pracy można rozwiązać umowę o pracę?
Czy na podstawie art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez pisemnego oświadczenia woli, wręczając mu tylko i wyłącznie świadectwo pracy?
Pytanie:
Sprawa dotyczy mojego ojca, z którym jego pracodawca rozwiązał umowę o pracę z powodu długotrwałej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Po wyczerpaniu podstawowego okresu zasiłkowego (182 dni), mój ojciec uzyskał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Po upływie 3-go miesiąca pobierania tego świadczenia mój ojciec otrzymał listem poleconym świadectwo pracy, w którym w rubryce „tryb i podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy” wskazano „art. 53 § 1 pkt 1b KP. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – brak zdolności do pracy po wyczerpaniu okresu ochronnego”. Jako termin ustania stosunku pracy wpisano datę, w której upłynął okres ochronny z art. 53 § 1 pkt 1b KP.
Zdaję sobie sprawę, że w tego typu sytuacji pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. Ale czy najpierw nie powinien złożyć pracownikowi pisma rozwiązującego umowę o pracę, a dopiero po jego doręczeniu wysłać świadectwo pracy? Tymczasem, mój ojciec nie otrzymał w ogóle pisma rozwiązującego umowę o pracę tylko samo świadectwo pracy. W trakcie rozmowy telefonicznej z pracodawcą mój ojciec usłyszał, że w takich przypadkach, czyli przy rozwiązaniu umowy o pracę na podstawie art. 53 KP nie potrzeba składać oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, a jedynie samo świadectwo pracy.
Czy rzeczywiście świadectwem pracy można rozwiązać umowę o pracę?
Przywołany w zapytaniu art. 53 § 1 pkt 1b KP daje pracodawcy prawo do jednostronnego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem z powodu przedłużającej się nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Na mocy wspomnianego przepisu pracodawca może tego dokonać w sytuacji, gdy niezdolność do pracy i związana z nią nieobecność pracownika w pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku (182 dni) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące z 12 możliwych, na jakie świadczenie to może zostać przyznane. Ustanie stosunku pracy na podstawie art. 53 § 1 pkt 1b KP następuje natychmiastowo z chwilą wręczenia/doręczenia pracownikowi pisma rozwiązującego umowę o pracę w omawianym trybie.
Skomentuj