Czy uzyskanie stopnia niepełnosprawności pociąga za sobą obowiązek skierowania na profilaktyczne badania lekarskie?

Pracownik przedstawiał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy w związku z tym pracodawca powinien skierować go na badania lekarskie?

W trakcie trwającego już kilka lat zatrudnienia, jeden z naszych pracowników przedstawił orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, które stwierdza u niego niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym.

Pracownik ten ma aktualne badania lekarskie, wykonane w ramach profilaktycznych badań kontrolnych, na które go skierowaliśmy po trwającej ponad 30 dni niezdolności do pracy. Niespełna pół roku po tych badaniach przedłożył nam wspomniane orzeczenie o niepełnosprawności.

Czy w takiej sytuacji powinniśmy tego pracownika ponownie skierować na badania profilaktyczne, aby ustalić, czy stwierdzona niepełnosprawność ma wpływ na możliwość wykonywania przez niego umówionej pracy?

Zarówno art. 229 Kodeksu pracy, poświęcony problematyce profilaktycznych badań lekarskich, jak i wydane na jego podstawie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników,

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

40 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

110 ZŁ

Bestseller

ROK

365 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

blank

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj