GUS: w grudniu o 5,6 proc. więcej nowo zarejestrowanych firm w REGON

O 5,6 proc. wzrosła w grudniu 2021 r. w porównaniu do listopada liczba podmiotów nowo zarejestrowanych w rejestrze REGON; wyrejestrowano o 32,7 proc. firm więcej niż przed miesiącem – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, według stanu na koniec grudnia 2021 r. do rejestru REGON wpisanych było ponad 4 mln 836,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego).

Z danych GUS wynika, że w grudniu zarejestrowano w rejestrze 31 tys. 412 nowych firm, wyrejestrowano 21 tys. 184 podmioty, a zawieszono – 558 tys. 720. Wskazano, że liczba podmiotów nowo zarejestrowanych wzrosła w grudniu o 5,6 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

GUS przekazał, że wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano w przypadku spółek (o 32,7 proc.) – w tym dla spółek cywilnych o 56,4 proc. oraz spółek handlowych o 31,1 proc. „Liczba nowo zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zmniejszyła się o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca” – wskazano.

Dodano, że w grudniu wyrejestrowano z rejestru REGON o 32,7 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 34,6 proc.) oraz spółek (o 17,5 proc.). „Podmioty z zawieszoną działalnością wg stanu na koniec grudnia 2021 r. stanowiły 11,6 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON” – wyliczono.

GUS wskazał, że wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością zanotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie (4,1 proc.), budownictwo (3,1 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (2,6 proc.) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,6 proc.).

Według danych we wszystkich województwach odnotowano wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Największy wzrost zarejestrowano w województwie lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), kujawsko-pomorskim (o 2,2 proc.) – podał GUS.

Skomentuj