Jak uchronić się przed wypadkami w pracy?

Wypadki w życiu codziennym zdarzają się stosunkowo często. Dotyczy to zarówno sfery prywatnej, jak i zawodowej. W wielu przypadkach można jednak uniknąć wypadków i ich przykrych konsekwencji. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad BHP, a także kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie bez znaczenia jest też kondycja fizyczna i psychiczna pracownika. Co zatem można zrobić, aby uchronić się przed wypadkami w pracy?

Nie ignoruj zasad BHP 

Zasady BHP nie powstały jedynie po to, aby stworzyć na ich podstawie regulaminy pracy. Jest to zbiór przepisów, których celem jest bezpieczna dla pracowników i otoczenia organizacja pracy. Są one szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie pracownicy posługują się ostrymi przedmiotami lub mają kontakt z prądem o wysokim napięciu. Wówczas nieprzestrzeganie zasad BHP np. w kwestii odzieży ochronnej może zakończyć się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią pracownika. Pośpiech jest złym doradcą, dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować zarówno stanowisko pracy, jak i wszelkie niezbędne do jej wykonania narzędzia. Wypadek nie przyspieszy pracy, a dodatkowo wiąże się z nieprzyjemnościami zarówno dla pracownika, jak i samego pracodawcy. 

Dbaj o zachowanie balansu praca – wypoczynek 

Być może brzmi to jak utarty frazesy, ale wbrew pozorom zachowanie tego balansu znacznie poprawi komfort i bezpieczeństwo pracy. Grafik pracy powstał nie tylko po to, aby każdy pracownik wiedział, w jakich godzinach ma świadczyć pracę i kiedy. Prawidłowo przygotowany harmonogram  pracy jest zgodny z przepisami, dotyczącymi czasu pracy, których należy przestrzegać. Wypoczęty pracownik jest dużo bardziej efektywny i kreatywny. Z drugiej strony, pracownik pracujący po godzinach i śpiący zaledwie po 3-4 godziny na dobę nie tylko pracuje wolniej i mniej efektywnie. Jest też znacznie bardziej narażony na wypadek przy pracy, np. może dojść do zasłabnięcia, a nawet zawału serca na skutek zbytniej eksploatacji organizmu. Co więcej, długotrwały stres będący skutkiem przepracowania i brak wypoczynku obniża koncentrację. Ta z kolei jest kluczowa w pewnych zawodach, jak np. kierowca czy operator maszyn budowlanych. Bardzo często powodem wypadków przy pracy jest właśnie zmęczenie spowodowane przekraczaniem ustalonych odgórnie norm. 

Zachowaj ostrożność 

Nawet jeżeli dana kwestia nie jest ujęta w konkretnych przepisach czy regulaminach, zawsze pozostaje zdrowy rozsądek. To nim należy się kierować w sytuacjach nietypowych i niespodziewanych. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz zapewnić bezpieczeństwo sobie, dopiero w następnej zadbać o wezwanie pomocy. Nigdy nie próbuj samodzielnie podejmować czynności, które wymagają fachowego sprzętu lub umiejętności. Twoje działanie może bowiem przynieść w takiej sytuacji znacznie więcej szkody, aniżeli pożytku. 

Warto również regularnie wykonywać badania, nie tylko okresowe, ale w razie zaobserwowania jakichkolwiek dolegliwości. Ignorowany ból pleców czy pachwin może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. wypadnięciem dysku lub przepukliną. Dlatego nie bez znaczenia jest także kondycja fizyczna pracownika, szczególnie gdy praca jest związana, np. z asekuracją pacjentów lub koniecznością przenoszenia ciężkich przedmiotów. Urazy przeciążeniowe kręgosłupa są najczęstszymi skutkami wypadków przy pracy. Na drugim miejscu plasują się uszkodzenia ścięgien, szczególnie wyjątkowo narażonego na urazy ścięgna Achillesa.

Skomentuj