Jak ustalić co 4 niedzielę wolną od pracy?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Teoretycznie zasada ta nie powinna przysparzać trudności, czy rzeczywiście tak jest?

Pytanie od czytelnika:

Pracuję w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Praca organizowana jest w systemie 3-zmianowym od poniedziałku do niedzieli z zachowaniem przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w indywidualnych harmonogramach czasu pracy.

Zdarza się, że ten sam pracownik ma zaplanowaną pracę w grafiku parę razy pod rząd w kolejno następujące po sobie niedziele. W jaki sposób należy zaplanować pracę pracownikom, aby zgodnie z art. 15112 KP zachować zasadę co czwartej niedzieli wolnej od pracy?

Praca w niedzielę, która posiada status dnia ustawowo wolnego od pracy (zob. art. 1519 § 1 KP) jest limitowana przez przepisy kodeksu pracy. W głównej mierze dzieje się tak za sprawą ustanowienia zamkniętego katalogu przypadków, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tym dniu (zob. art. 15110 KP) oraz przez wprowadzenie obowiązku zapewnienia niedzieli wolnej od pracy co najmniej raz na 4 tygodnie (zob. art. 15112 KP). Ponadto, praca w niedzielę wymaga określonego w art. 15111 KP sposobu jej zrekompensowania.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj