Japonia/ Młodzi ojcowie nie biorą urlopów rodzicielskich w obawie przed reakcją pracodawcy

Młodzi japońscy ojcowie boją się reakcji pracodawców i nie występują o urlopy rodzicielskie, podaje w poniedziałek CNN, przypominając, iż w ubiegłym roku liczba urodzeń spadła po raz pierwszy od XIX wieku poniżej 800 tysięcy.

Premier Fumio Kishida, który jest zdania, że Japonia ma zaledwie kilka lat na odwrócenie trendu demograficznego, zapowiedział w ubiegłym tygodniu zmiany w polityce rodzinnej. Premier chce, aby młodzi ojcowie korzystali z urlopów rodzicielskich znacznie częściej niż obecnie. Szef rządu zakłada, że do 2025 roku powinno po nie sięgać 25 proc, a w 2030 – 80 proc. ojców. Na razie jednak z wprowadzonych przed dwoma laty czterotygodniowych urlopów korzysta zaledwie 14 proc. ojców.

Mężczyźni nie biorą urlopów rodzicielskich, obawiając się reakcji pracodawców – uważa Makoto Iwahaszi ze związku młodych pracowników POSSE. Dyskryminacja jest nielegalna, ale małe firmy mają zastrzeżenia do pracowników sięgających po urlopy rodzicielskie, twierdzi profesor ekonomii Hisakazu Kato z uniwersytetu w Tokio.

Skomentuj