Konfederacja Lewiatan: nic nie zapowiada, że rynek pracy może wyraźniej zareagować na spowolnienie

Na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie gospodarcze – wskazał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując dane GUS dotyczące bezrobocia.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując dane GUS ocenił, że „na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie”.

Zwrócił uwagę, że rekordzistą z najniższą stopą bezrobocia okazał się Poznań, gdzie stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,1 proc., pozostawiając w tyle Warszawę, czy Kraków. „Oczywiście sytuacja na rynku pracy zawsze jest zdecydowanie lepsza w wielkich miastach lub ich obrzeżach, gdzie koncentrują się wielkie firmy i zagraniczni inwestorzy” – zauważył.

Zielonka dodał, że na drugiej stronie skali są średniej wielkości miasta, które są „prawdopodobnie drenowane z miejsc pracy przez większe metropolie”. „Za sztandarowy przykład może tutaj służyć Radom, gdzie w całym podregionie stopa bezrobocia przekroczyła 13 proc. Niezmiennie na dole stawki są również województwa znajdujące się po wschodniej stronie Polski – warmińsko-mazurskie czy podkarpackie” – podsumował przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.

Skomentuj