Konfederacja Lewiatan: popyt na pracowników będzie malał

Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym trzeci raz z rzędu odnotowuje spadek; widać spowolnienie gospodarcze. Będziemy obserwować niewielkie pogorszenie na rynku pracy, ale popyt na pracowników będzie w najbliższym czasie słabł – oceniła Konfederacja Lewiatan w środę.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w czerwcu br. wzrosła o 10,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,3 proc.

„Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym trzeci raz z rzędu odnotowuje spadek. (…) To kolejny wyraźny sygnał świadczący o spowolnieniu gospodarczym” – odnotowała Konfederacja Lewiatan. Analitycy dodali, że „teraz trzeba poczekać na oficjalne dane dotyczące PKB za II i III kwartał 2022 r.”. „Znacznie szybciej będziemy jednak obserwować pogorszenie na rynku pracy. Zapewne niewielkie, ale jednak trzeba się liczyć z tym, że popyt na pracowników będzie w najbliższym czasie słabł” – prognozują.

Według ekspertów czerwcowy wzrost produkcji przemysłowej o 10,4 proc. rdr. jest wynikiem „wyraźnie” niższym od oczekiwań ekonomistów na poziomie 11,2 proc. „Na ten wzrost zapracowało w dużym stopniu górnictwo, które w skali rocznej urosło o ponad 25 proc. A to z kolei spowodowane jest zbliżającym się wielkimi krokami kryzysem energetycznym i wzmożonym zapotrzebowaniem na węgiel” – wyjaśnili.

„Najbliższe miesiące będą trudne dla przemysłu” – przewidują analitycy Konfederacji Lewiatan. „Przede wszystkim odczuwamy wyraźnie zmniejszony popyt, który przekłada się na niższe niż zwykle zamówienia. Nadal mamy problemy z dostępnością komponentów i półproduktów. Przemysłowi będzie również ponownie ciążyło widmo ograniczeń aktywności gospodarczej związanej z kolejnymi wariantami koronawirusa” – wskazali. 

Skomentuj