
Konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy
Czy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za nieusprawiedliwione niewstawienie się w pracy?
Pytanie czytelnika:
Mylnie odczytałem zapis w harmonogramie czasu pracy (tzw. grafiku) i nie przyszedłem do pracy w dniu, w którym miałem wyznaczoną pracę. Nie miałem nic na swoje usprawiedliwienie. Fakt ten spowodował powstanie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Zdaję sobie sprawę, że za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy nie przysługuje wynagrodzenie za pracę. Zrozumiałe jest więc dla mnie, że pracodawca pomniejszył moją pensję o ten nieprzepracowany dzień.
Nie do końca natomiast mogę się pogodzić z faktem, że pracodawca ukarał mnie dodatkowo nakładając na mnie karę pieniężną w wysokości jednej dniówki. W rezultacie moje wynagrodzenie zostało pomniejszone o dwie dniówki.
Czy takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe? Gdzieś czytałem, że pracodawca nie może kumulować kar porządkowych. Czy takie działanie ze strony pracodawcy nie jest swego rodzaju kumulacją kar porządkowych? Czy pomniejszając moje wynagrodzenie z tytułu nieprzepracowanej dniówki pracodawca mógł jeszcze nałożyć na mnie karę porządkową?
W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z dwoma niezależnymi od siebie konsekwencjami wynikającymi z faktu powstania nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pierwsza z nich jest następstwem zasady zawartej w art. 80 Kodeksu Pracy (dalej: KP). Druga – stanowi wyraz odpowiedzialności porządkowej uregulowanej w art. 108 i nast. KP.
Skomentuj