Min. Maląg: zmiany, które przygotowujemy przyczynią się do rozwoju publicznych służb zatrudnienia

To imponujące, że mijają już 104 lata funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia. Zmiany, które przygotowujemy w ustawie o aktywności zawodowej, mają przyczynić się do jeszcze lepszego rozwoju publicznych służb zatrudnienia – powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W środę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się konferencja z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, w której udział wzięła m.in. minister Maląg.

Jak wskazała, to imponujące, że mijają już 104 lata funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia i podziękowała za ich codzienną pracę.

„Dziś przywołujemy historię i dekret, który został ustanowiony 27 stycznia 1919 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który właśnie mówił o tym, żeby zorganizować państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki nad osobami, które takiego wsparcia potrzebują. To jest właśnie ten moment i to wydarzenie, w którym już publiczne służby zatrudnienia pokazują, jakie to było ważne” – powiedziała szefowa MRiPS.

„Dzisiaj możemy poszczycić się historycznie niskim bezrobociem, najniższym od trzech dekad. Ale ten ostatni czas, od 2020 roku, to są wyjątkowo trudne doświadczenia związane z pandemią koronawirusa. (…) W tym czasie nasze działania były skupione przede wszystkim na tym, aby ratować miejsca pracy i firmy. Wtedy w trybie ekstraordynaryjnym i szybkim podejmowaliśmy działania o silnej interwencji państwa” – dodała.

Jak mówiła minister, w czasie pandemii to właśnie ta silna interwencja państwa i setki miliardów złotych, przyczyniły się do ratowania firm, co według szacunków pozwoliło uratować ok. 8 mln miejsc pracy.

„Wydawałoby się, że po okresie pandemii wszystko może się idealnie rozwijać, (…) ale 24 lutego 2022 roku miało miejsce historyczne wydarzenie, które do dzisiaj jest dla nas wyzwaniem – wojna na Ukrainie. Wojna wywołana przez Putina. Tym samym zupełna zmiana, jeśli chodzi o polską politykę, a więc przede wszystkim otwarcie drzwi i serc, ale także, podjęcie bardzo ważnego wyzwania – udostępnienie na uproszczonych zasadach obywatelom Ukrainy dostępu do polskiego rynku pracy. I to się sprawdziło” – wskazała.

Jak podkreśliła, to właśnie praca daje poczucie godności i stabilizacji.

Minister poinformowała także, że MRiPS przygotowuje zmiany w ustawie o aktywności zawodowej, które mają przyczynić się do „jeszcze lepszego” rozwoju publicznych służb zatrudnienia.

Dodała, że formy aktywizacji w poszczególnych obszarach są bardzo potrzebne. „Dlatego uruchamiamy liczne programy, w tym bardzo ważny program +Stabilna praca – silna rodzina+” – podała. „Wprowadzamy także ważne zmiany w Kodeksie Pracy” – poinformowała.

Wszystkie nasze działania są ukierunkowane na to, by Polska nadal się rozwijała, by była państwem silnym i nowoczesnym, opartym na rodzinie – podsumowała.

Skomentuj