Mława/ Substancja promieniotwórcza w szkole – postępowanie wszczęła policja

Substancję promieniotwórczą Cez 137 zwierał pojemnik, który w środę znaleziono na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie (Mazowieckie). O sprawie powiadomiono Państwową Agencję Atomistyki i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Postępowanie wszczęła policja.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Urbanowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, pojemnik znaleziono w środę około południa w szafie w szkolnym magazynie – na miejsce wezwano jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy; pojemnik został zabezpieczony, a następnie poddany badaniom.

„Urządzenia pomiarowe wskazały substancję promieniotwórczą Cs 137” – powiedziała PAP Urbanowska. Jak wyjaśniła, pomiar wykonany z odległości 5 cm wskazał promieniowanie 0,08 mikrosiwerta na godzinę. O odnalezieniu substancji promieniotwórczej powiadomiono Państwową Agencję Atomistyki oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jak przekazał PAP mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji, pojemnik odnalazł pracownik szkoły podczas prac porządkowych prowadzonych pod nieobecność uczniów – w woj. mazowieckim trwają obecnie ferie zimowe.

„Działania policji polegały na wdrożeniu procedur zabezpieczenia osób, które mogły mieć kontakt z pojemnikiem. Ustalono pięć takich osób. Zostały one odizolowane i przebadane, jeżeli chodzi o szkodliwe oddziaływanie promieniotwórcze na człowieka” – powiedział PAP mł. asp. Sawicki.

Jak zaznaczył, stwierdzono ostatecznie, że „to oddziaływanie było tak niskie, że nie zagraża ono zdrowiu, ani życiu”. „Wszystkie osoby po badaniach zostały zwolnione do domu” – przekazał mł. asp. Sawicki.

Dodał, iż w sprawie wszczęto postępowanie, wstępnie z art. 163 par. 1. pkt 4., czyli sprowadzenia zdarzenia niebezpiecznego, dotyczącego gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego, za co grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Skomentuj