Nieprzyjęcie nowych warunków zatrudnienia w wypowiedzeniu zmieniającym a prawo do odprawy
Czy pracownikowi należy się odprawa pieniężna, jeżeli przy wypowiedzeniu zmieniającym nie przyjął on nowych warunków pracy i nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy?
Pytanie od czytelnika:
Moja umowa o pracę uległa rozwiązaniu na skutek nieprzyjęcia zaproponowanych warunków pracy w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Pracodawca w piśmie wypowiadającym „zaproponował” mi obniżenie wymiaru etatu z pełnego na 1/2, z jednoczesnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę o połowę. Powodem wypowiedzenia nie była negatywna ocena wykonywanej przeze mnie pracy lecz względy natury organizacyjnej.
Odrzuciłam propozycję pracodawcy przed upływem połowy okresu wypowiedzenia co w rezultacie doprowadziło do ustania stosunku pracy.
W dniu wręczenia mi wypowiedzenia firma zatrudniała 45 pracowników. Pracodawca odmówił wypłacenia mi odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych twierdząc, że przez nieprzyjęcie zaproponowanej zmiany warunków zatrudnienia stworzyłam współprzyczynę co uchyla konieczność wypłacenia odprawy. Czy pracodawca ma rację?
Ustawa z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2024 r. poz. 61), tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych, znajduje zastosowanie w odniesieniu do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, którzy dokonują rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron.
Skomentuj