Nowe kompetencje i rozwój zawodowy kobiet – dołącz do programu partnerskiego Akademii Rozwoju

Bezpłatne warsztaty online z edycji stron internetowych, tworzenia chatbotów, programowania, działalności gospodarczej oraz myślenia projektowego, spotkania z ekspertkami i dodatkowe konsultacje z trenerami – tak prezentuje się oferta Akademii Rozwoju. Do pogramu stworzonego przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju dołączyło już ponad 1100 kobiet z całej Polski. Teraz do Programu zaproszono także instytucje wspierające rozwój zawodowy kobiet!

Akademia Rozwoju powstała, aby zwiększać szanse i pokazywać możliwości rozwoju kobietom, które z różnych powodów pozostają mniej aktywne w życiu społecznym i zawodowym. Celem programu jest wsparcie poprzez edukację, przekazywanie wiedzy i praktycznych umiejętności cenionych na rynku pracy oraz aktywizacja pań, bez względu na ich sytuację zawodową, wiek czy wykształcenie. Fundacja PFR realizuje to założenie poprzez zapewnienie wszystkim uczestniczkom bezpłatnych szkoleń online – webinarów na żywo oraz nagrań dostępnych na platformie www.kursy.pfr.pl. Każda uczestniczka może indywidualnie zdecydować, w której formie chce zrealizować kurs. Niezależnie od wybranego formatu, zajęcia mają charakter warsztatowy – program edukacyjny przewiduje naukę obsługi wygodnych narzędzi internetowych, które są przydatne w rozwoju zawodowym, z mocnym akcentem na pracę własną każdej uczestniczki. Podczas kursu można się dowiedzieć między innymi jak wykorzystywać narzędzia online, tworzyć i zarządzać stronami www czy samodzielnie stworzyć chatbota i go zaimplementować na własnej stronie internetowej. Dodatkowo, uczestniczki poznają podstawy prowadzenia działalności gospodarczej od strony finansowej i prawnej, a także uczą się jak korzystać z metody myślenia projektowego (design thinking) we własnych projektach społecznych i zawodowych. W ramach programu zapewnione są również dodatkowe konsultacje z edukatorami, spotkania społeczności oraz sesje mentoringowe i coaching zawodowy.

Akademia Rozwoju – dociera lokalnie, ale umożliwia szerokie działanie

Od połowy stycznia 2022 roku, czyli od momentu uruchomienia programu, zrealizowanych zostało ponad 100 warsztatów, z których skorzystało ponad 1000 kobiet.

„Nasze warsztaty cieszą się zainteresowaniem Pań z całej Polski. – mówi dr Dominika Wiśniewska, koordynatorka programu, i dodaje – mamy wśród naszych uczestniczek mieszkanki bardzo małych gmin wiejskich, a także panie w wieku ponad 65 lat oraz panie z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda z nich przyszła do nas z innego powodu, ale łączy je jedno – chcą polepszyć swoją sytuację i zacząć działać społecznie oraz rozwijać się zawodowo.”

Oprócz zajęć cyklicznych Akademia Rozwoju, wspólnie z Partnerami społecznymi programu, oferuje szereg warsztatów i spotkań dodatkowych. Do tej pory udało się zrealizować 13 tego typu wydarzeń, w których wzięło udział ponad 300 pań. Spotkania umożliwiają poznanie znanych w branży ekspertek, które uzupełniają wiedzę uczestniczek zdobytą na warsztatach oraz dzielą się własnym doświadczeniem z obszaru procesu rekrutacji, technik motywacji, pozyskiwania funduszy na swoja działalność gospodarczą, czy zakładania start-upów.

Pomagasz aktywizować kobiety? Włącz się w działania Akademii

Zainteresowanie programem jest bardzo duże – dotychczas dołączyło już prawie 1200 uczestniczek – co stanowi dowód na to, że takie działania są potrzebne. Z tego powodu Fundacja PFR postanowiła pójść o krok dalej i włączyć w projekt instytucje działające w obszarze rynku pracy. W tym celu rozpoczęła program partnerski Akademii Rozwoju, do którego zaprasza agencje, zatrudnienia ośrodki aktywizacji zawodowej, urzędy pracy, instytucje szkoleniowe, hufce pracy, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje, których misją jest szeroko rozumiana aktywizacja zawodowa i społeczna kobiet.

„Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym programie partnerskim wszystkie instytucje i organizacje, które tak jak my koncentrują się na włączeniu kobiet do rynku pracy, szczególnie w zakresie powrotu do pracy po przerwie, czy pomocy w przebranżowieniu. Wiemy, że wspólnie łatwiej nam będzie mieć pozytywny wpływ nie tylko na poszczególne uczestniczki, ale też na funkcjonowanie całych społeczności lokalnych” – mówi dr Dominika Wiśniewska. Program partnerski to doskonała szansa na to, aby skorzystać z bezpłatnej oferty edukacyjnej Akademii Rozwoju, a jednocześni wpisać działania realizowane w jej ramach do własnych aktywności, prowadzonych na bieżąco.

Dla instytucji, które zgłoszą się do programu partnerskiego, Fundacja PFR przygotuje serię warsztatów online, na które każda z instytucji będzie mogła zaprosić swoje beneficjentki i klientki. Zakres i liczba warsztatów będzie ustalana indywidualnie z każdym partnerem tak, aby móc jak najlepiej dopasować się do potrzeb lokalnej społeczności. Fundacja nie wyklucza, że część z warsztatów będzie przeprowadzona stacjonarnie, jeżeli partner wyrazi taką chęć i będzie dysponował odpowiednią przestrzenią.

Jak dołączyć programu partnerskiego?

Rejestracja do programu partnerskiego dla instytucji rynku pracy i organizacji zajmujących się aktywizacją zawodową kobiet odbywa się poprzez formularz rejestracyjny dostępny online. Więcej informacji na temat programu Akademia Rozwoju znajduje się na stronie https://fundacjapfr.pl/akademia_rozwoju.html

Program Akademii Rozwoju powstał dzięki wsparciu finansowemu organizacji Google.org, która doceniła jego potencjał społeczny i rozwojowy. Partnerami programu są: Centralny Dom Technologii, Evaluation for Government Organizations, Fundacja DIVERSUM, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Her Impact, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, Mamo Pracuj, NASK, PFR Innowacje, Startup PFR, Women In AI. Patronat honorowy nad Programem objęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Patronat medialny objęły redakcje: ONA Strona Kobiet, Polska Press Grupa oraz Wolni od Metryki.

Skomentuj