
Ocena ryzyka COVID-19
Pandemia COVID-19 to jedno z największych wyzwań dla społeczeństw i przedsiębiorstw. Pokonanie tego wyzwania będzie możliwe, gdy pracodawca podejmie wszystkie kroki do zapewnienia bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy
Ryzyko dotyczące pracowników związane z wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, zależy od tego w jakim stopniu wirus rozprzestrzenia się między ludźmi: nasilenie powstałej choroby, wcześniej istniejące schorzenia, które mogą mieć pracownicy. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) niektóre osoby, w tym osoby starsze i osoby z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba serca, płuc lub cukrzyca, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań w wyniku COVID-19.
Ryzyko narażenia pracowników na SARS-CoV-2 podczas pandemii może częściowo zależeć od rodzaju branży oraz bezpośredniego kontaktu z osobą potencjalnie zagrożoną o zarażanie wirusem. Inne czynniki, takie jak warunki w społeczności, w których pracownicy mieszkają i pracują, ich działania poza pracą (w tym podróż do tzw. ognisk COVID-19) oraz indywidualnie warunki zdrowotne, mogą również wpływać na ryzyko zarażenia COVID-19 lub rozwijających się powikłań po chorobie.
Ryzyko narażenia na COVID-19 można podzielić na cztery poziomy: bardzo wysokie, wysokie, średnie i niższe ryzyko, jak to pokazano w piramidzie ryzyka zawodowego poniżej.
Komentarze (1)
Spider2000
wrz 02, 2020 at 12:34 PM ReplyOceniamy ryzyko zawodowe a nie ryzyko zachorowania. Proszę poczytać niżej.
Na podstawie zapisów polsko-niemieckiej umowy bliźniaczej, realizowanej w ramach projektu Phare PL/IB/2002/SO/02 pn. „Wdrażanie prawa pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy włączając czynniki biologiczne” wdrażano dyrektywę 2000/45/EC do prawa polskiego w którym uczestniczyło ze strony polskiej ok 200 osób ( z sanepidu i ministerstwa zdrowia ). Niemcy wdrożyły dyrektywę przed Polską i dzielono się podejściem do tematu aby mieć jednolite podejście do tematu w całej Europie. Bardzo ważna jest reguła techniczna – tu cytat
„Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia koniecznych środków ochronnych po
stwierdzeniu i ocenie zagrożeń związanych z miejscem pracy. Ten ogólny przepis musi
zostać sprecyzowany w odniesieniu do czynności związanych z czynnikami biologicznymi.
Istotne jest określenie czynności zawodowej. Zadanie zawodowe musi obejmować
czynności, przy których wykonywaniu może dojść do kontaktu z czynnikami
biologicznymi.
Przykład:
Czynność z czynnikami biologicznymi jest wykonywana np.przez pielęgniarkę,która
podczas opieki nad pacjentem może stykać się z czynnikami biologicznymi, nie jest
natomiast wykonywana przez kierowcę,którego czynnością jest prowadzenie autobusu i
przypadkowe transportowanie chorego pasażera. Podobnie jak kierowcę należy
postrzegać zatrudnionych w biurach z nieodpowiednio eksploatowaną klimatyzacją.
Ale niektórzy i niektóre instytucje kontrolne wiedzą lepiej i zostawiam to bez dalszego komentarza.