PARP: 21 mln zł dla MŚP na ochronę własności przemysłowej ze środków UE

116 małych i średnich firm otrzymało w sumie 21 mln zł na ochronę własności przemysłowej z unijnego programu Inteligentny Rozwój – poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W komunikacie wskazano, że dzięki konkursowi „Ochrona własności przemysłowej”, organizowanemu przez PARP, 116 małych i średnich firm otrzymało 21 mln zł na ochronę własności przemysłowej z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Przypomniano, że ochrona własności przemysłowej zapewnia przedsiębiorcom wyłączne prawo do wykorzystywania ich własnego wynalazku bądź oznaczenia. Ponadto – jak dodano – daje wyłączność wykorzystania ich zarobkowego i zawodowego, co wyklucza możliwość korzystania z nich przez konkurencję.

„Jeżeli Polska ma być krajem gospodarczo niezależnym i samowystarczalnym, ma się wciąż rozwijać a poziom życia Polaków konsekwentnie podnosić – warunkiem niezbędnym są innowacje” – powiedział cytowany w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Zaznaczył, że obecny rząd podejmuje wiele działań i wspiera przedsiębiorców w obszarze innowacyjności. Przypomniał, że Fundusze Europejskie wspierają ochronę własności przemysłowej, a co za tym idzie, wzmacniają renomę firmy oraz jej pozycję i przewagę konkurencyjną na rynku.

Jak powiedział prezes PARP Dariusz Budrowski, w ramach konkursu firmy mogły otrzymać do pół miliona złotych wsparcia m.in. na przygotowanie dokumentacji do zgłoszenia patentowego, usługi doradcze czy reprezentację pełnomocnika w związku z przygotowaniem do procesu komercjalizacji przedmiotu zgłoszenia.” Efektem zakończonego konkursu jest 116 umów na kwotę ponad 21 mln zł” – wskazał prezes.

Napisano, że wśród beneficjentów jest m.in. firma z branży medycznej Medinice, która opracowała innowacyjną metodę operacji wymiany łuku aorty piersiowej, znacznie tańszą i bezpieczniejszą dla pacjenta niż stosowana obecnie. Inną firmą jest m.in. Biotts S.A., która trzymała wsparcie na uzyskanie międzynarodowej ochrony patentowej na wynalazek „dotyczący nośnika farmaceutycznego dla substancji czynnych oraz kompozycji farmaceutycznej ją zawierającej.

Skomentuj