PIE: druga połowa roku przyniesie spowolnienie gospodarcze

Wyniki gospodarcze w drugim kwartale dalej były silne, ale druga połowa roku przyniesie spowolnienie – oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Zdaniem PIE wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc.

Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

W swoim komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny przyznał, że opublikowany przez GUS wynik był słabszy od mediany prognoz rynkowych (6 proc.). Zwrócił też uwagę, że spowolnienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich, a tempo wzrostu inwestycji pozostało zbliżone do ubiegłego kwartału. „Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał” – wskazali analitycy.

Zdaniem ekonomistów PIE wyniki gospodarcze w II kw. dalej były silne, jednak druga połowa roku przyniesie spowolnienie. „Łączne tempo wzrostu w 2022 roku będzie wysokie na tle Unii Europejskiej” – przewidują ekonomiści.

W ich opinii kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie – spodziewają się, że wyniki w III kw. będą zbliżone do 3 proc. Jak podali, miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwuje się – jak zauważyli – wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu.

„Prognozujemy, że wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. To dobry wynik na tle państw Unii Europejskiej” – podali analitycy. Zwrócili uwagę, że Komisja Europejska szacuje, iż Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek we Wspólnocie.

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w II kw. tego roku GUS opublikuje 31 sierpnia.

Polski Instytut Ekonomiczny zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą. 

Skomentuj