Przerwy od pracy pracownicy karmiącej dwoje dzieci z różnych porodów

Jak długa przerwa na karmienie przysługuje matce w przypadku, gdy jej dzieci nie urodziły się przy jednym porodzie?

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie pracownica korzysta z przerw na karmienie piersią. Jest zatrudniona na pełnym etacie i pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Karmi dwoje dzieci. Każde z nich pochodzi z innego porodu. Starsze dziecko ma niespełna 2 lata, a młodsze 5 miesięcy.

Pracownica uważa, że przysługują jej dwie podwójne półgodzinne przerwy na każde z karmionych dzieci, które zamierza ze sobą połączyć i w ten sposób uzyskać jedną 2-godzinną przerwę, z której chce korzystać na koniec dniówki, skracając sobie w ten sposób czas pracy do 6 godzin. Jej zdaniem, zawarta w art. 187 § 1 zdanie 2 Kodeksu pracy (dalej: KP) regulacja ma zastosowanie w przypadku karmienia dwóch lub więcej dzieci pochodzących z tego samego porodu. Natomiast w przypadku dzieci pochodzących z dwóch kolejnych porodów, ilość i wymiar przerw na karmienie każdego z dzieci powinno się ustalać oddzielnie dla każdego z nich.

Natomiast nasz dział kadr uważa, że pracownicy w opisywanej sytuacji przysługują dwie przerwy 45 minutowe, analogicznie jak w przypadku karmienia bliźniąt.

Która ze stron ma rację?

Zasady korzystania z przerw na karmienie dziecka (dzieci) piersią zostały uregulowane w art 187 KP. Zgodnie z zawartą tam regulacją, wymiar oraz ilość przedmiotowych przerw zostały uzależnione są od wymiaru czasu pracy, w jakim świadczy pracę uprawniona pracownica oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj