Przerwy od pracy pracownicy karmiącej dwoje dzieci z różnych porodów
Jak długa przerwa na karmienie przysługuje matce w przypadku, gdy jej dzieci nie urodziły się przy jednym porodzie?
Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie pracownica korzysta z przerw na karmienie piersią. Jest zatrudniona na pełnym etacie i pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Karmi dwoje dzieci. Każde z nich pochodzi z innego porodu. Starsze dziecko ma niespełna 2 lata, a młodsze 5 miesięcy.
Pracownica uważa, że przysługują jej dwie podwójne półgodzinne przerwy na każde z karmionych dzieci, które zamierza ze sobą połączyć i w ten sposób uzyskać jedną 2-godzinną przerwę, z której chce korzystać na koniec dniówki, skracając sobie w ten sposób czas pracy do 6 godzin. Jej zdaniem, zawarta w art. 187 § 1 zdanie 2 Kodeksu pracy (dalej: KP) regulacja ma zastosowanie w przypadku karmienia dwóch lub więcej dzieci pochodzących z tego samego porodu. Natomiast w przypadku dzieci pochodzących z dwóch kolejnych porodów, ilość i wymiar przerw na karmienie każdego z dzieci powinno się ustalać oddzielnie dla każdego z nich.
Natomiast nasz dział kadr uważa, że pracownicy w opisywanej sytuacji przysługują dwie przerwy 45 minutowe, analogicznie jak w przypadku karmienia bliźniąt.
Która ze stron ma rację?
Zasady korzystania z przerw na karmienie dziecka (dzieci) piersią zostały uregulowane w art 187 KP. Zgodnie z zawartą tam regulacją, wymiar oraz ilość przedmiotowych przerw zostały uzależnione są od wymiaru czasu pracy, w jakim świadczy pracę uprawniona pracownica oraz liczby karmionych przez nią dzieci.
Skomentuj