PSP: Od 1 października w wyniku pożarów i zatruć czadem życie straciło 48 osób

Od 1 października powstało 3141 pożarów w mieszkalniach, było 247 interwencji w związku z emisją tlenku węgla oraz 631 pożarów sadzy w kominach. Niestety w wyniku pożarów i zatruć czadem życie straciło aż 48 osób a 241 odniosło obrażenia – poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Pożarna.

Strażacy przekazali na Twitterze, że od początku października wybuchło w mieszkaniach 3141 pożarów. 631 razy paliła się sadza w kominach. Strażacy wyjeżdżali do 247 interwencji w związku z emisją tlenku węgla. W wyniku pożarów i zatruć czadem życie straciło aż 48 osób a 241 zostało rannych.

Jednocześnie strażacy przypomnieli o akcji „Czujka Dymu ratuje życie!”, w której namawiają do instalacji w budynkach czujek wykrywających obecność czadu.

Pod wpisem zamieszczony jest wspólny apel wojewody świętokrzyskiego oraz świętokrzyskiego komendanta PSP, w związku z tragicznymi pożarami na terenie województwa, w którym również namawiają do instalacji czujek i konieczności wykonywania okresowych przeglądów kominiarskich oraz instalacji elektrycznej budynku.

Czad czyli tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

Skomentuj